دانلود آهنگ جدید| موزیک دانلود

دانلود آهنگ جدید , اخبار و مقالات موسیقی

موسیقی اصیل ایرانی و اقبال مردمی به آن

موسیقی اصیل ایرانی و اقبال مردمی به آن

آنچه امروزه به عنوان موسیقی اصیل ایرانی می شناسیم نوعی از هنر است که پشتوانه تاریخی عظیمی را به دنبال خود دارد و  هنرمندان بزرگی ره توشه ارزشمند این دانش تاریخی هستند. نوای موسیقی اصیل ایرانی بیش از هر چیز نوایی آرام بخش، ملکوتی و گوش نواز است که با لطافت عجین شده است؛ لطافتی که در نغمه خوانندگان آیینه وار تبلور دارد. مرکز موسیقی حوزه هنری چند ماهی است اقدام به برگزاری مراسمی به نام «شب آواز ایرانی» کرده است که با استقبال فوق العاده هنرمندان، گروه های موسیقی و مردم علاقمند به موسیقی ایرانی روبرو شده است. در ادامه نگاهی به برخی از دلایل اقبال مردمی به این برنامه پرنشاط و جذاب خواهیم داشت.

PPA_ShabAvaz_2_941027

ریشه دار بودن و قدمت  موسیقی اصیل ایرانی

موسیقی سنتی ایرانی شامل دستگاه ها، نغمه ها و آوازها از هزاران سال پیش از میلاد مسیح تا امروز در میان مردم ایران جریان داشته و اکنون دلنشین تر و قابل فهم تر در دسترس است. بخش بزرگی از آسیای مرکزی، افغانستان، پاکستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکیه متاثر از موسیقی ایرانی است و هر کدام به سهم خود تاثیراتی در شکل گیری این موسیقی داشته اند.

ایران از لحاظ موسیقی قدمت تاریخی و درخور توجهی دارد و طبق نظریه های برخی مورخان مشرق زمین، قدمت موسیقی ایرانی را در زمان هخامنشی برآورد کرده اند و یکی از خط و زبان های هفتگانه آن دوران که عامه مردم آن را بلد بوده اند، احتمالا موسیقی بوده و آوازهایی از قبیل سوگ سیاوش را با آن خط و زبان می خواندند . طبق روش طبقه بندی جدید در آواز و مقامات، که از حدود یکصد سال پـیش برقرار شده، آواز و موسیقی سنتی ایران را در دوازده مجموعه قرار داده اند. از دوازده مجموعه تقسیم بندی شده، هفت مجموعه که وسعت و استقلال بیشتری داشته اند، دستگاه نامیده شده و پنج مجموعه دیگر را که مستقل نبوده و از دستگاه های مزبور منشعب شده اند، آواز نامیده اند.

با وجود آن که در اواسط دهه هفتاد و با اوج گیری موسیقی پاپ و به تبع آن ورود بی شمار خوانندگانی که غالبا با تقلید از صدای خوانندگان پیش از انقلاب تلاش داشتند به موقعیت های مناسبی دست یابند، اما شاکله فرهنگی جامعه همچنان قدردان و تمجید کننده موسیقی اصیل ایرانی بود و پایداری این موسیقی نشان از عمق نفوذش در میان اقشار مختلف داشت و دارد.

     

* علاقه مردم به موسیقی و آواز ایرانی و اصیل

موسیقی ایرانی و ملی ما ریشه در فرهنگ و قدمت و تاریخ کشورمان دارد و حتی در کتب قدیمی نیز سخن از حضور خنیاگران و موسیقی دانان بوده است. همه جشن های ملی و مذهبی یا عزاداری ها و سوگواری های ایرانی با با موسیقی اصیل و آوازهای مختلف ایرانی اعم از آهنگ های شاد یا محزون یا مرثیه ها عجین شده است از این رو مردم ایران همواره حسی نوستالژیک به موسیقی اصیل ایرانی داشته و دارند و شنیدن این نوع از موسیقی برایشان در حکم عادتی لذت بخش است.

حضور گسترده و پرشور مردم در برنامه «شب آواز ایرانی» نشانگر علاقه و اقبال مردم به موسیقی اصیل ایرانی است. برنامه شب آواز ایرانی به لحاظ زمانی گاه به بیش از سه ساعت می رسد اما علاقمندان حاضر در این برنامه تا دقایق انتهایی همچنان مشتاقانه این برنامه و اجراهای گروه های موسیقی را دنبال می کنند.

تا به حال هشت برنامه از مراسم «شب آواز ایرانی»  گذشته و با توجه به اینکه تبلیغات چندانی برای این برنامه نشده و به اصطلاح تنها تبلیغات این برنامه تبلیغات زبانی است اما همیشه سالن سوره حوزه هنری در شنبه ابتدایی هر ماه مملو می شود از مشتاقان موسیقی ایرانی که برای شنیدن نواهای اصیل ایرانی به حوزه هنری می آیند. همچنین تا به حال گزارش های مختلفی از «شب آواز ایرانی» در بخش های مختلف برنامه های رسانه ملی پخش شده است که نشانگر میزان اقبال مردمی از این مراسم جذاب و شنیدنی است.

    

* حضور پیش کسوت های آواز و موسیقی ایرانی

حضور پیشکسوت های موسیقی اصیل ایرانی و خوانندگان معتبر و محبوب در برنامه شب آواز ایرانی باعث محبوب تر شدن این برنامه در بین دوستداران موسیقی و میهمانان این برنامه بسیار پرمخاطب شده است. حضور بزرگان موسیقی ملی و ایرانی همچون حسام الدین سراج، فریدون شهبازیان، محمد وزیری، امیر رفعتی، فاضل جمشیدی، حمیدرضا نور بخش، سیاوش شکوریان، محمود مخدوم و … باعث رونق و گرمای این برنامه شده است به شکلی که در برخی از برنامه علاقمندان به صورت ایستاده به اجرای گروه های موسیقی گوش می کنند و غالبا برای همه میهمانان جا برای نشستن وجود ندارد.

* جوانان و رویکرد استعداد یابی

اما در کنار پیش کسوت ها و طبق رویه همیشگی حوزه هنری که اعتنایی قابل توجه در زمینه استعداد یابی و پروبال دادن به جوانان مستعد دارد، این برنامه پرشور و جذاب نیز به محملی برای رشد و معرفی استعداد های تازه در زمینه موسیقی اصیل ایرانی شده است. در برنامه های مختلف شب آواز ایرانی همواره جوانان و گروه های موسیقی که شاید کمتر شناخته شده باشند نیز در کنار پیش کسوت ها و اساتید موسیقی به اجرای موسیقی و آواز خوانی می پردازند. اتفاقا این بخش از برنامه معمولا با اقبال مخاطبان مهمانان روبرو شده و به نشاط هر چه بیشتر برنامه شب آواز ایرانی کمک می کند.


 

مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

دیدگاهی ارسال نشده است!